e-scooter
31
júl

Je bezpečná elektrická kolobežka – Ako jazdiť bezpečne na elektrickej kolobežke

Dnes je cestovanie do práce autom alebo verejnou dopravou veľmi náročné. Naše cesty často komplikuje dopravná špička a stretávame sa s kolónami na ceste. Problém je, že dopravnú zápchu nevieme predpovedať, jeden deň sa dostaneme do práce za 10 minút no ďalší deň už to môže trvať hodinu. Preto elektrická kolobežka prináša veľa výhod, v tomto článku sa však pozrieme na to ako by mala vyzerať bezpečná jazda kolobežkou.

Elektrická kolobežka

Elektrické kolobežky informácie

Elektrické kolobežky môžu dosahovať veľmi vysoké rýchlosti a pri ich používaní musíme byť opatrní. Je veľmi dôležité, aby sme pri používaní kolobežky nosili bezpečnostné doplnky, ktoré nás počas nehody môžu ochrániť. Pozrime sa na niektoré z najčastejších otázok medzi začiatočníkmi, ktorí začínajú používať elektrické kolobežky.

Elektrická kolobežka vek – Koľko musím mať rokov na jej používanie?

Vzhľadom na zvýšený počet zranení Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľa varovala, že používanie elektrických kolobežiek pre deti do veku 12 rokov môže byť nebezpečná. Toto nariadenie sa líši v každej krajine. Niektoré krajiny nepovoľujú osobám mladším ako 16 rokov jazdiť na elektrickej kolobežke. Na Slovensku platí, že použitie kolobežky na ceste je limitované od veku 15 rokov. Toto nariadenie neplatí pre chodníky, cestičky pre cyklistov, obytnú zónu a poľnú cestu

Koľko váži elektrická kolobežka?

Na trhu existuje viac modelov a veľkostí elektrických kolobežiek.  Kolobežky určené pre deti sú zvyčajne ľahké. Celková hmotnosť je tiež určená príslušenstvom alebo prvkami, ktoré sú súčasťou kolobežky. Ak sa rozhodnete pre kvalitnú batériu a motor s vyššou účinnosťou, hmotnosť kolobežky sa úmerne zvyšuje. Hmotnosť elektrickej kolobežky sa priemerne pohybuje okolo 12 kíl.

Elektronická kolobežka

Na akom povrchu sa dá jazdiť na kolobežke?

Nie všetky kolobežky sú konštruované na jazdenie v nespevnených cestách. Záleží to aj od modelu kolobežky, ktorú používate. Možnosť použitia na štrkových cestách záleží najmä od pneumatík.

Väčšina elektrických kolobežiek má dva typy pneumatík – pogumované pneumatiky alebo nafukovacie pneumatiky. Gumové pneumatiky sú síce najobľúbenejšou voľbou, avšak ich použitie na nerovných cestách môže spôsobiť rýchlejšie opotrebenie.  Nafukovacie pneumatiky sa dajú používať vo všetkých terénoch a majú lepšie schopnosti absorbovať nárazy.

Bezpečnosť pri jazde na elektrickej kolobežke

Je dokázané, že nosenie prilby Vám môže zachrániť život pri nehode. Prilba musí správne priliehať k vašej hlave a mala by to byť celotvárová prilba. Kúpte si prilbu dobrej renomovanej značky a poriadne si preštudujte jej vlastnosti.  Okrem toho však môžete investovať aj do zápästných pásov, bezpečnostných okuliarov, topánok a rukavíc, aby ste v prípade nehody boli v bezpečí.

Alkohol pri jazde na elektrickej kolobežke

Pokiaľ jazdíte v meste v obci alebo na cestičke pre cyklistov nemôže hladina alkoholu presiahnuť 0,5 promile. Na všetkých iných miestach je tolerancia alkoholu 0 promile. Pokiaľ nerešpektujete toto nariadenie hrozí Vám bloková pokuta do výšky 650 €. Šanca, že Vám dajú fúkať je oveľa menšia ako na aute, avšak nerobme to len kvôli pokutám, ale kvôli bezpečnosti.

Pokiaľ chcete zájsť s kamarátmi na pár pív môžete doraziť na kolobežke a vďaka jej jednoduchému zloženiu, ju môžete cestou naspäť  zobrať so sebou napríklad do MHD. Vyhnete sa tak problémom a riziku vlastného zranenia, či zraneniu cudzích osôb.

Držte riadidlá oboma rukami

Kolobežka nie je natoľko stabilná, aby ste ju mohli ovládať jednou rukou alebo nebodaj bez rúk. Je to nebezpečná, navyše aj zakázané. Ovládanie jednou rukou môžete využiť pri naznačení o zmene smeru jazdy, kedy dávate znamenia tou rukou na ktorú stranu chcete odbočiť. Vyskúšajte si to pre istotu, keď budete na ceste sami, ešte predtým než prídete na reálnu križovatku. Používanie mobilných telefónov pri jazde je tak isto zakázaná.

Vek pri jazdení na elektrickej kolobežke

Počet osôb na kolobežke

Na kolobežke sa jazdí vždy po samom. Jazdenie vo väčšom počte je tak isto zakázané a môžete si vyslúžiť pokutu. Ďalšia nevýhoda je, že veľmi ľahko môžete prevýšiť nosnosť kolobežky a kolobežku si veľmi ľahko pokazíte.

Elektrická kolobežka môžem jazdiť na chodníku?

Áno na elektrickej kolobežke je možné chodiť aj po chodniku. Po chodníku však musíte chodiť po pravej strane, pričom nemôžete prekročiť rýchlosť chôdze. Pri jazde na chodníku treba byť predvídavý, pretože ľahko môže dôjsť k úrazu (napr. dieťa, pes). Pokiaľ ste viacerí a máte viacero kolobežiek polícia upozorňuje na to, že musíte jazdiť jednotlivo za sebou a nemôžete ohroziť a nemali by ste ani obmedziť chodcov.