e-scooter
31
júl

Je bezpečná elektrická kolobežka – Ako jazdiť bezpečne na elektrickej kolobežke

Ako jazdiť bezpečne na e-kolobežke? Aký vek je potrebný na jazdenie na elektrickej kolobežke? Ktoré prvky bezpečnosti nesmú pri jazde chýbať? Prečítajte si viac.

Dnes je cestovanie do práce autom alebo verejnou doprave veľmi náročné. Naše cesty často komplikuje dopravná špička a stretávame sa s kolónami na ceste. Problém je, že dopravnú zápchu nevieme predpovedať, jeden deň sa dostaneme do práce za 10 minút no ďalší deň už to môže trvať hodinu. Preto elektrický skúter prináša veľa výhod, v tomto článku sa však pozrieme na to ako by mala vyzerať bezpečná cesta e-skutrom.

Elektrický skúter je v podstate vyzerá ako bicykel, ale na prevádzku využíva elektrickú energiu. Použitie elektrického skútra závisí výlučne od účelu, na ktorý sa používa, a nie od fyzického stavu osoby, ktorá ho používa. Inými slovami, elektrické skútre môžu používať ľudia všetkých vekových skupín.

Elektrická kolobežka

Tipy pre začiatočníkov elektrických kolobežiek

Elektrické skútre môžu dosiahnuť veľmi vysoké rýchlosti a pri ich používaní musíme byť opatrní. Je veľmi dôležité, aby sme pri používaní kolobežky nosili ochranné pomôcky, ktoré nás počas nehody môžu ochrániť. Pozrime sa na niektoré z najbežnejších otázok medzi začiatočníkmi, ktorí používajú elektrické kolobežky.

Elektrická kolobežka vek - Koľko musím mať rokov na jej používanie?

Vzhľadom na zvýšený počet zranení Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľa varovala, že používanie skútrov deťmi do  veku 12 rokov môže byť nebezpečné. Toto nariadenie sa líši v každej krajine. Niektoré krajiny nepovoľujú osobám mladším ako 16 rokov používať kolobežku. Na Slovensku platí, že použitie kolobežky na ceste je limitované od veku 15 rokov. Toto nariadenie neplatí pre chodníky, cestičky pre cyklistov, obytnú zónu a poľnú cestu

Koľko váži elektrický skúter?

Na trhu existuje viac modelov a veľkostí elektrických kolobežiek. Hmotnosť každého sa teda líši.  Kolobežky určené pre deti sú zvyčajne ľahké. Celková hmotnosť je tiež určená príslušenstvom alebo prvkami, ktoré sú súčasťou kolobežky. Ak sa rozhodnete pre batériu s dlhšou dobou a motor s vyššou účinnosťou, hmotnosť skútra sa úmerne zvyšuje. Hmotnosť kolobežky sa priemerne pohybuje okolo 12 kíl.

Elektronická kolobežka

Na akom povrchu sa dá jazdiť na kolobežke?

Nie všetky kolobežky sú konštruované na jazdenie v nespevnených cestách. Záleží to aj od modelu skútrov, ktorý používate. Možnosť použitia na štrkových cestách záleží najmä od pneumatík.

Väčšina elektrických skútrov má dva typy pneumatík – pogumované pneumatiky alebo nafukovacie pneumatiky. Gumové pneumatiky sú síce najobľúbenejšou voľbou, avšak ich použitie na nerovných cestách môže spôsobiť rýchlejšie opotrebenie.  Nafukovacie pneumatiky sa dajú používať vo všetkých terénoch a majú lepšie schopnosti absorbovať nárazy. 

Investujte do ochranných prvkov pri jazde na ekolobežke

Je vedecky dokázané, že nosenie prilby vám môže zachrániť život pri nehode. Prilba musí správne priliehať k vašej hlave a mala by to byť celotvárová prilba. Kúpte si prilbu dobrej renomovanej značky a poriadne si preštudujte jej vlastnosti.  Okrem toho však môžete investovať aj do zápästných pásov, bezpečnostných okuliarov, topánok a rukavíc, aby ste v prípade nehody boli v bezpečí.

Alkohol pri jazde na elektrickej kolobežke

Pokiaľ jazdíte v meste v obci alebo na cestičke pre cyklistov nemôže hladina alkoholu presiahnuť 0,5 promile. Na všetkách iných miestach je tolerancia alkoholu 0 promile. Pokiaľ nerešpektujete toto nariadenie hrozí Vám bloková pokuta do výšky 650 €. Šanca, že Vám dajú fúkať je oveľa menšia ako na aute, avšak nerobme to len kvôli pokutám, ale kvôli bezpečnosti.

Pokiaľ chcete zájsť s kamarátmi na pár pív môžete doraziť na kolobežke a vďaka jej jednoduchému zloženiu, ju môžete cestou naspäť  zobrať so sebou napríklad do MHDčky. Vyhnete sa tak problémom a riziku vlastného zranenia, či zraneniu cudzích osôb.

Držte riadidlá oboma rukami

Kolobežka nie je natoľko stabilná, aby ste ju mohli ovládať jednou rukou alebo nebodaj bez rúk. Je to nebezpečná, navyše aj zakázané. Ovládanie jednou rukou môžete využiť pri naznačení o zmene smeru jazdy, kedy dávate znamenia tou rukou na ktorú stranu chcete odbočiť. Vyskušajte si to preistotu, keď budete na cesty sami, ešte predtým než prídete na reálnu križovatku. Používanie mobilných telefónov pri jazde je tak isto zakázaná.

Vek pri jazdení na elektrickej kolobežke

Počet osôb na kolobežke

Na kolobežke sa jazdí vždy po samom. Jazdenie vo väčšom počte je tak isto zakázané a môžete si vyslúžiť pokutu. Ďalšia nevýhoda je, že veľmi ľahko môžete prevýšiť nosnosť kolobežky a kolobežku si veľmi ľahko pokazíte.

Elektrická kolobežke môžem jazdiť na chodníku?

Áno na elektrickej kolobežke je možné chodiť aj po chodniku. Po chodníku však musíte chodiť po pravej strane, pričom nemôžete prekročiť rýchlosť chôdze. Pri jazde na chodníku treba byť predvídavý, pretože ľahko môže dôjsť k úrazu (napr. dieťa, pes). Pokiaľ ste viacerí a máte viacero kolobežiek polícia upozorňuje na to, že musíte jazdiť jednotlivo za sebou a nemôžete ohroziť a nemali by ste ani obmedziť chodcov.