Elektrické kolobežky
27
nov

Tipy na Vianočné darčeky

Sviatky radosti a pokoja nám už pomaličky ale isto začínajú klopať na dvere a potrebujeme správne tipy na Vianočné darčeky.

Naozaj poznám len málo ľudí, ktorí by Vianoce nemali v láske. Skoro všetci sa tešia na čas strávení so svojimi blízkymi i na atmosféru a tradičné vône Vianoc, ktoré ich privedú späť do detstva. Rodinná pohoda, tradičné vianočné rozprávky akými sú: Perinbaba, Mrázik, Tri oriešky pre Popolušku, nám hrajú v televízii, vône vanilkových rožkov a medovníkov sa nesú našimi príbytkami.

No sú Vianoce naozaj vždy také harmonické ako sa to prezentuje v televízii a ako viac – menej všetci očakávame? Rozhodne nie! Vianoce do istej mieru predstavujú aj zhon, vlnu uponáhľanosti a chaosu, a to najmä pred samotnými sviatkami. Čím sú tieto nie moc pozitívne emócie a pocity vyvolané? Zväčša sa jedná o fakt, že Vianoce sú už za dverami, ale my ani zďaleka nemáme kúpané a ani vybraté darčeky pre každého nášho blížneho.

Všetci, ktorí si sľubovali a dušovali sa, že budúci rok si už kúpu darčekov nenechajú na poslednú chvíľu, sa teda moc nepoučili. Dnes vám však prinášame užitočné tipy na Vianočné darčeky, ktorý poteší rovnako malých ako aj veľkých. Reč je o elektrických kolobežkách.

Čo sú vlastne tie elektrické kolobežky?

Jedná sa o obyčajné dobre známe kolobežky. Vzhľadovo sa od bežných neelektrických kolobežiek líšia naozaj minimálne. V čom spočíva ich samotná unikátnosť? V pohone. Elektrické kolobežky si nevyžadujú ľudskú silu na to, aby boli privedené do pohybu. K tomu im slúži malý motorček. Daný motorček môže byť buď spaľovací alebo elektrický, ktorého použitie nachádzame častejšie. Elektrickú kolobežku si môžete vybrať podľa vašich preferencií.

Od veľkosti kolies, cez šírku a dĺžku povrchu stojacieho ostrovčeka až po základné a všeobecné aspekty akými sú: farba a vzory. Elektrické kolobežky sú naozaj rôzne líšia sa aj v závislosti na ich samotnú rýchlosť. Motor môže byť naprogramovaný na rôzne úrovne a výkon, z čoho vyplýva aj samotná rýchlosť kolobežky. Rýchlosť takejto elektrickej kolobežky môže dosahovať až 60 kilometrov za hodinu.

Treba však dodať, že 60 kilometrov za hodinu na kolobežke je naozajstná rýchlosť, ktorú si uvedomíte výraznejšie než ako len pri bežnej jazde autom, či na motorke. Táto rýchlosť je však maximálna, čiže elektrické kolobežky poskytujú aj rádovo menšie rýchlosti. Rýchlosť kolobežky sa snažte prispôsobiť vekovej skupine človeka, ktorého sa hodláte obdariť touto neutíchajúcou novinkou. Zaujímavým faktom je to, že hoci elektrické kolobežky zažívajú svoju sieň slávy len počas posledných rokov, tak prvá elektrická kolobežka sa na trh u objavila už v roku 1985.

Aká by mala vyzerať a aké funkcie by mala mať tá správna elektrická kolobežka pre vás?

V prvom rade treba uviesť, že tak ako aj pri iných veciach, tak aj pri elektrických kolobežkách platí výrok: „Sto ľudí, sto chutí.“ To v praxi znamená, že to, čo vyhovuje tisíckam ľudí, nemusí vyhovovať práve vám. Na aké aspekty prihliadať pri výbere tej správnej elektrickej kolobežky? Už ako bolo uvádzané vyššie, tak jedným zo základných faktorov, ktoré treba brať do úvahy, je samotný výkon a typ motora. Zväčša nájdeme elektrické kolobežky, ktoré fungujú za pomoci elektrického motora.

Tento motor je spojený s batériou, ktorá motor poháňa. Výkon motora má zas vplyv na samotnú rýchlosť elektrických kolobežiek. Najideálnejšie je, keď je motor naprogramovaný na niekoľko úrovní výkonu. To znamená, že daná rýchlosť elektrickej kolobežky sa dá meniť. Druhým dôležitým aspektom je hmotnosť, ktorú kolobežka dokáže uviesť. Rovnako, tento aspekt je naozaj špecifický a individuálny pre každého nadšenca. Hmotnosť kolobežky je tiež vecou, na ktorú treba prihliadať. Najmä preto, aby samotná manipulácia s elektrickou kolobežkou nebola nijak náročná.

Vhodnou alternatívou sú aj skladacie kolobežky, ktoré sa vám hravo zmestia do auta, a tak si ich môžete so sebou brať prakticky všade. Brzdy sú rovnako dôležité pri výbere tej správnej kolobežky. Vhodné sú kotúčové brzdy, ktoré sa nachádzajú na prednom a aj zadnom kolese. Výdrž batérie by ste mali pri výbere taktiež dobre zvážiť. Maximálny dojazd závisí od kapacity samotnej batérie. Čím je kapacita batérie väčšia tým lepšie a pohodlnejšie to bude pre vás.

Ďalšou dôležitou vecou je správny výber pneumatík. Pri výbere tých správnych kolies pre elektrické kolobežky rozoznávame dva druhy a to: bezdušové alebo nafukovacie. Niektoré kolobežky môžu mať dokonca kombináciu oboch. Nafukovacie kolesá sú typické alebo tak povediac význačné tým, že tlmia nárazy. Veľkosť samotných kolies treba veľmi dobre zvážiť, V zásade však platí, že väčšie kolesá majú lepšiu stabilitu . Výška riadidiel vám zabezpečí pohodlnejšiu jazdu, čiže patrí do nášho listu vecí, ktoré treba zohľadniť pri výbere kolobežky. Výšku riaditeľ si viete zvoliť presne podľa vašej výšky. Lepšie je mať však riadidlá vyššie ako nižšie.

Medzi základné aspekty, ktoré treba pri výbere elektrickej kolobežky brať do úvahy sú:

  • Výkon a typ motora
  • Nosnosť elektrickej kolobežky
  • Hmotnosť kolobežky
  • Brzdy
  • Pneumatiky
  • Výška riadidiel

Ďalej sa môžeme baviť už len o detailoch, ktoré ale dotvoria samotný dizajn elektrickej kolobežky. Farebné prevedenie. Najčastejšie nájdete kombinácie farieb ako sú: čierna alebo biela s nejakou výraznejšou farbou. Stojan na elektrických kolobežkách považujem za rovnako dôležitý. Tento stojan si však na kolobežku môžete dokúpiť aj samostatne. Spätné zrkadlá môžu rovnakým spôsobom dotvoriť celkový dizajn vašej kolobežky.

Taktiež si ich môžete kúpiť samostatne a na elektrickú kolobežku len namontovať.  Elektrické kolobežky s malým displejom, ktorý sa nachádza na riadidlách sú doslova hitom. Samozrejme, že celková cena takejto kolobežky s displejom je vyššia ako bez neho, ale táto vymoženosť prináša množstvo výhod. Na malom displeji môžete sledovať celkový stav svojej kolobežky, ako napríklad: tlak v pneumatikách, zostávajúci výdrž batérie a podobne. Rovnako môžete na namontovanom displeji na riadidlách vidieť aj mapu, na ktorej je farebne zvýraznená trasa, ktorú ste prešli. Či sa už rozhodnete pre elektrickú kolobežku s displejom alebo bez, tak verím, že vášho blížneho poteší rovnakým spôsobom za každých okolností.

Kto, ako a kde môže jazdiť na elektrickej kolobežke?

V prvom rade treba uviesť, že najdôležitejšie je jazdiť tak, aby ste svojou jazdou neohrozili seba a ani iných ľudí, ako sú: chodci, vodiči. Nie je správne jazdiť na elektrickej kolobežke v plnej rýchlosti po preplnenom chodníku, na ktorom sa nachádzajú masy ľudí. Takéto správanie je nezodpovedné a neohľaduplné. Pravidlá a zákony pri jazde na elektrickej kolobežke sú rôzne v závislosti od konkrétnej krajiny, v ktorej sa na elektrickej kolobežke pohybujete.

Kde môžeme jazdiť na elektrickým kolobežkách? Na Slovensku podľa platnej novely platí, že majiteľ alebo osoba jazdiaca na elektrickej kolobežke, môže na jazdu používať cestu, chodník pre cyklistov, ale POZOR, rovnako aj chodník. Ako môžeme jazdiť na elektrických kolobežkách? Vyššie je uvedené, kde ich môžeme na jazdu využiť. Teraz sa pozrieme na pravidlá, ktoré treba pri jazde dodržiavať. V zásade platí, že ak na elektrickej kolobežke jazdíte po chodníku, tak vaša rýchlosť na kolobežke nemôže byť vyššia ako je rýchlosť chôdze. Na chodníku pre cyklistov sa jazdí vpravo. V prípadoch, že jazda po cyklotrase nie je možná, tak sa jazdí na pravom okraji vozovky, po prípade po pravej krajnici.

Pamätajte si, že za kolobežkou nesmiete nič ťahať. Tolerancia na alkohol v krvi je rovnaká ako pri cyklistoch, čiže nesmie byť vyššia ako 0,5 promile. Kto môže jazdiť na elektrickej kolobežke? V prípadoch, že elektrickú kolobežku využívate na jazdu v obytnej zóne, lesnej alebo poľnej ceste, cestičke pre cyklistov, tak veková hranica je neobmedzená a elektrickú kolobežku môže využiť človek z hocijakej vekovej kategórie. To znamená deti, tínedžeri, dospelí, ale aj starší ľudia.

V obci, v meste, mimo obytnej zóny je veková hranica pre používanie elektrických kolobežiek od pätnástich rokov( vrátane) a vyššie. Dôležité je pripomenúť, že na jednej kolobežke smie jazdiť len jeden človek. Nosenie prilby je na vašom zvážení, treba si však uvedomiť, že elektrické kolobežky môžu dosiahnuť naozaj veľkú rýchlosť.

Elektrické kolobežky, sú naozaj správne Tipy na Vianočné darčeky?

Jednoznačne, že áno. Elektrická kolobežka naberá na svojej popularite jednak vo svete dospelých, ale aj detí, a tak potešia rovnako vášho partnera, kamaráta, ako aj vaše deti alebo mladších súrodencov. Sú naozaj praktickým darčekom, keďže vám alebo aj vašim blížnym zaručene uľahčia život. Populárne sú najmä pri obhliadkach miest. Viacero dnes už aj slovenských miest ponúka možnosť zapožičania si takejto elektrickej kolobežky. Ak však budete mať svoje vlastnú elektrickú kolobežku, tým lepšie to bude pre vás. Vyberajte si teda naozaj múdro a dbajte aj na jej samotnú hmotnosť a možnosť jej poskladania. Elektrická kolobežka sa tak stane naozaj praktickým, užitočným a skvelým darčekom či  užitočné tipy na Vianočné darčeky, ktorým potešíte naozaj každú vekovú kategóriu.