Ako správne nabíjať elektrickú kolobežku: Časté chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Ako správne nabíjať elektrickú kolobežku? Správne nabíjanie elektrickej kolobežky je dôležité pre celkovú životnosť batérie. V článku si povieme ako prechádzať chýbam v nabíjaní e-kolobežky.

Začiatočník, ktorý začne používať elektrickú kolobežku by sa mal najskôr oboznámiť s bezpečnostnými pravidlami pri jazde na kolobežke. Pokiaľ ste sa rozhodli si kolobežku len požičať, potom nabíjanie nie vec, ktorú musíte riešiť, avšak dávajte si pozor, koľko zostávajúcej baterky ukazuje na displeji kolobežky požičanej kolobežky.

Ak ste si však kolobežku už zadovážili musíte sa tiež naučiť, ako ju správne nabíjať a ako monitorovať úroveň výdrže batérie a čo možno očakávať z hľadiska spotreby energie, ktorá závisí od typu terénu, vašej hmotnosti a poveternostných podmienok.

Niektorí výrobcovia nedodávajú práve najlepšie pokyny ku dobíjaniu kolobežky. V skutočnosti by sa dalo povedať, že veľa z používateľských príručiek sú napísané len veľmi nejasne.

Niektoré modely majú zabudované batérie, takže nabíjačku zapojíte priamo do kolobežky. Ďalším typom batérií sú vymeniteľné batérie, ktoré proces nabíjania zjednodušujú.

Ak chcete nabiť kolobežku, vyberte batériu z kolobežky, pripojte nabíjačku a pripojte ju priamo k batérii. Novšie modely sa teraz zvyčajne dodávajú s kontrolkou LED. Keď je batéria takmer vybitá alebo úplne vybitá, svetlo sa rozsvieti na červeno. Ak batéria svieti na žlto ide o polovičné nabitie a pokiaľ svieti zelená znamená to, že je batéria úplne nabitá.

Ako dlho trvá nabitie batérie elektrickej kolobežky?

Čas nabíjania sa môže v priemere pohybovať od troch do šiestich hodín, existujú však aj modely, ktoré vyžadujú čas nabíjania až dvanásť hodín.

Tipy pre správne nabíjanie e-kolobežky – Ako nabíjať elektrickú kolobežku

  • Nabíjanie batérie kolobežky nie je úplne totožná s nabíjaním mobilného telefónu. V prípade telefónov väčšina výrobcov odporúča nabíjať telefón až po úplnom vybití batérie. U elektrických kolobežiek však výrobcovia odporúčajú nabíjať batériu pri každej príležitosti, kedy máte prístup k elektrickej energii. Môže to byť ešte dôležitejšie, ak vlastníte e-kolobežku, ktorá má dlhý dojazd.
  • Pri používaní kolobežky na krátke alebo dlhé cesty môže nabíjanie batérie po každom použití udržať batériu zdravú, pretože udržuje aktívne chemikálie, ktoré batéria obsahuje.
  • Po dokončení nabíjania odpojte nabíjačku zo zásuvky skôr, ako ju odpojíte z batérie.
  • Ak necháte batériu kolobežky čiastočne nabitú po dobu niekoľko dní, môže sa znížiť kapacita batérie.
  • Ak ste mali dlhú jazdu, nechajte ju asi 30 minút vychladnúť a potom ju nabite. Nenechávajte ju  s výrazne vybitou batériou niekoľko hodín. Nabite ju okamžite.
  • Ak necháte kolobežku približne 3 mesiace bez nabíjania, dôjde k poškodeniu batérie.
  • Nabíjačka je výrazne lacnejším náhradným dielom ako batéria, takže neriskujte jej poškodenie a používajte iba originálnu nabíjačku, o ktorej ste si istí, že je navrhnutá pre váš typ kolobežky.
  • Nenechávajte ju v chlade alebo na slnku uprostred slnečného dňa. Batériu udržiavajte v suchom prostredí.
  • Nenechávajte ju nabíjať cez noc. Počas nabíjania vždy ju sledujte a zabráňte nadmernému nabitiu batérie.