Prilba na elektrickú kolobežku ako ju vybrať – Helma pre e-kolobežku

Nosenie prilby kedysi

Platilo, že pokiaľ ste mimo obce je povinné mať nasadenú ochrannú prilbu. Pokiaľ malo dieťa menej ako 15 rokov muselo mať prilbu aj v obci.

Nosenie prilby dnes

Potom sa zákon upravil teraz platí, že pokiaľ máte viac ako 15 rokov nemusíte už mať mimo obce prilbu. Situácia pre deti do 15 rokov sa teda nezmenila.

Prilby na motorku alebo skúter

Ďalšou možnosťou výberu prilby na elektrickú kolobežku je prilba na motorku či skúter. Tieto typy prilieb bývajú väčšie a ťažšie ako cyklistické alebo zjazdové prilby. Poskytnú vám však najvyššiu možnú ochranu hlavy. Ak jazdíte na kolobežke vo vysokej rýchlosti, v teréne alebo v rizikových podmienkach, potom by ste mali zvážiť tento typ prilby.

Prilba na elektrickú kolobežku

Prilba patrí medzi najdôležitejší prvky ochranného výstroja, ktorý sa nosí okolo hlavy s cieľom chrániť lebku a mozog. Dospelým ľudom legislatíva neprikazuje nosiť ochrannú prilbu, avšak my považujem prilbu pri jazde na elektrickej kolobežke za nevyhnutnú.

Nie všetky prilby sú však rovnaké a nie všetky typy sú vhodné pre elektrickú kolobežku. Všeobecne sa dá povedať, že štandardná cyklistická prilba je vhodná na jazdu pri nízkych rýchlostiach, zatiaľ čo pri vyšších rýchlostiach by sa mala používať motocyklová alebo e-bike prilba.

Prilby na bicykel

Pri jazde na elektrickej kolobežke pod 20 km/h by mohla byť vhodná prilba, ktorá spĺňa bezpečnostné normy pre bicykle. Existujú helmy na bicykel, ktoré sú špecifikované ako zjazdové prilby. Pokiaľ sa rozhodnute si zakúpiť prilbu, ktorá je určená pre bicykle potom by ste mali zvážiť možnosť kúpy zjazdovej bicyklovej prilby.

Posudzovanie rizika pri jazde na elektrickej kolobežke

  • Vyššie riziko predstavuje jazda v noci alebo pri zhoršenej viditeľnosti
  • Jazda v zlom počasí, napr. Snehu alebo daždi, predstavuje vyššie riziko
  • Vyššie riziko predstavuje jazda pri vyšších rýchlostiach alebo blízko maximálnej rýchlosti elektrickej kolobežky
  • Vyššie riziko predstavuje jazda na cestách, kde sú výtlky, alebo veľký počet štrku

Ak máte tendenciu jazdiť pomalšie a ste zvyčajne izolovaní od veľkej premávky, pravdepodobne spadáte pod kategóriu s nízkym rizikom. Ak jazdíte rýchlejšie, s vyššou hustotou premávkou a na horších cestách, zvyšuje sa riziko.

Cyklistické prilby poskytujú najmenšiu ochranu. BMX prilby ponúkajú vyššiu ochranu v prípade pádu.  Motocyklové prilby poskytujú najvyššiu ochranu. Je na Vás, ktorú si vyberiete ale odporúčame prilbu pri jazde na kolobežke používať.