Ako si vybrať elektrickú kolobežku – Podľa čoho si vybrať elektrickú kolobežku

Uvažujete nad kúpou a neviete ako vybrať elektrickú kolobežku? V tomto článku sa dozviete podľa čoho by sa mala kolobežka vyberať a na čo by ste si mali dať pozor.

Elektrická kolobežka pre deti a dospelých je veľmi šikovný trend, ktorý je v konečnom dôsledku ekonomický, praktický a v porovnaní s autom aj ekologický. Ak ste sa rozhodli kúpiť svoju vlastnú osobnú elektrickú kolobežku možno Vás bude zaujímať tento článok v ktorom si povieme ako vybrať elektrickú kolobežku.

Zhrnutie tém v článku:

 • Vzhľad elektrickej kolobežky
 • Motor elektrickej kolobežky
 • Batéria elektrickej kolobežky
 • Cena elektrickej kolobežky
 • Servis a údržba elektrickej kolobežky
 • Rýchlosť elektrickej kolobežky

Vzhľad elektrickej kolobežky

Čo sa týka výberu vzhľadu je to subjektívne, nakoľko každý má svoju predstavu o vzhľade kolobežky. Pri tomto kroku je veľmi dôležité zohľadniť pri výbere či chcete elektrickú kolobežku so sedadlom alebo bez sedadla.

Motor elektrickej kolobežky

Je jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere. Kolobežky do 350 € väčšinou disponujú motorom 250 wattov. Najčastejšie elektrické kolobežky sú však 350 wattové, ktoré sú vhodné napríklad do mesta a na bežné fungovanie. Ak potrebujete pomocníka, ktorý nemá problém aj so stúpaním zvážte výber kolobežky, ktorá dosahuje hodnotu 500 wattov.

Ak chcete naopak našlapaný motor tak si vyberte kolobežku s výkonom okolo 750 wattov.

Skúste sa zamyslieť, kde všade budete chodiť na elektrickej kolobežke. Bude to do práce, kde je dlhé stúpanie? Ak áno vyberte si skôr silnejšiu kolobežku, ktorá má väčší výkon. Alebo to má byť kolobežka na ktorej sa budete len tak voziť po meste, po rovine či na krátke vzdialenosti?  Aj lacnejšia kolobežka vie ísť do kopca, avšak jej rýchlosť je obmedzená a môže sa rýchlejšie vybíjať.

Batéria na elektrickej kolobežke

Pri elektrických kolobežkách máme možnosť výberu medzi Lítium-iónovými a olovenými batériami. Pokiaľ chcete jazdiť veľké vzdialenosti sú vhodnejšie Lítium-iónové batérie, ktoré vydržia dlhšie a nemusíte ich tak často nabíjať.

Dôležitá vec pri výbere batérie je aj čas nabíjania. Olovené batérie musíme nabíjať príliš dlho niekedy až 12 hodín a pritom dlhšie nevydržia. Ďalšou výhodou lítium-iónových batérií je, že celkový počet cyklov nabíjania je až o 5 krát väčší. V konečnom dôsledku to znamená, že životnosť batérie je oveľa dlhšia.

Cena elektrická kolobežka

Ceny kolobežiek sa pohybujú približne od 280 € až po luxusné kusy, ktoré môžu stáť nad 1000 €.  Pri cene sa je dôležité opýtať sa samého seba nasledujúce otázky:

 • Aké bude využitie elektrickej kolobežky?
 • Budem ju používať iba pre zábavu?
 • Ako často ju budem využívať?
 • Budem na nej robiť dlhé cesty?

Pokiaľ chcete kolobežku využívať len občasne možno Vám stačí aj lacná elektrická kolobežka. Ak ju však chcete využívať denno-denne potom by ste možno potrebovali niečo zložitejšie. Lacná kolobežka síce stojí menej peňazí, ale pravdepodobne aj je životnosť bude kratšia. Netvrdíme, že lacné kolobežky sú nekvalitné, zvyčajne majú len nižší dojazd, výkon a horšie reagujú na zlý povrch, pretože majú slabšie odpruženie.

Servis a údržba elektrickej kolobežky

Je veľmi dôležité skade si elektrickú kolobežku kúpite. Použité elektrické kolobežky môžu byť fajn vrámci šetrenia prírody, avšak je tam riziko, že takáto kolobežka sa vám pokazí, pretože neviete čo všetko už má za sebou.

Kúpa použitej kolobežky môže byť lacná investícia, ktorá sa buď oplatí alebo nie. Ak sa rozhodnete pre kúpu jazdenej elektrickej kolobežky je dobré odkúpiť si kolobežku, ktorá je ešte v záruke, alebo aspoň viete, kde sa dá v prípade porúch servisovať.

Rýchlosť elektrickej kolobežky

Elektrické kolobežky dosahujú rýchlosť až do 60 km/h. Väčšinou však chodíme rýchlosťou od 10 km/h do 20 km/h. Kolobežky by nemali slúžiť na preteky po meste, ale na bezpečný presun po meste. Ak však viete, že budete potrebovať kolobežku na väčšie vzdialenosti napr. 20 kilometrov potom sa Vám môže hodiť aj rýchlejšia kolobežka.

Väčšinou sa elektrické kolobežky delia na:

 • Pre deti (začiatočníkov) 8 km/h
 • Pre skúsenejšie deti a mládež 10-15 km/h
 • Pre dospelých 15-20 km/h
 • Pre dospelých, ktorí chcú cestovať na väčšie vzdialenosti 20 – 50 km/h

Záverečná rada

V tomto článku sme sa Vám snažili poskytnúť informácie o tom ako vybrať elektrickú kolobežku, pokiaľ však žijete v meste kde sa dá požičať elektrická kolobežka, neváhajte a požičajte si ju. Len tak zistíte či by ste chceli svoju osobnú kolobežku alebo nie. Elektrická kolobežka nemusí vyhovovať každému, preto pred kúpou je nutné zvážiť, či ju naozaj potrebujete a bude mať u Vás dostatočné využitie.