Čo je lepšie E-Bike alebo elektrická kolobežka?

Pokiaľ čítate náš blog už ste určite začali uvažovať nad tým, že jazda na elektrických vozidlách je naozaj praktická, lacná a ekologická. Je to zábava a dokonca šetríte peniaze. Zvažujete kúpu elektrického dopravného prostriedku a neviete sa rozhodnúť medzi E-bike alebo elektrická kolobežka?

Preprava E-bike alebo Elektrická kolobežka

Elektrické kolobežky sa dajú väčšinou skladať a zaberú oveľa menej miesta ako E-bike. Prepravovanie elektrickej kolobežky je pomerne jednoduché, vieme s ňou ísť do vlaku, autobusu, alebo pohodlne ju zložiť do kufra auta. E-bike však je oveľa väčší pri prepravovaní autobusom môžete mať problém.

Cesta vlakom je samozrejme možná aj s E-bikom, avšak za cestu si budete musieť priplatiť a teda budete musieť mať kúpený ďalší lístok za bicykel, ktorý musí byť umiestnený  v presne určenom vagóne pre bicykle. Cesta autom s e-kolobežkou je jednoduchá a nezaberie Vám celý kufor v aute. Na prepravu E-bike v aute budete potrebovať veľké auto a sklápať zadné sedačky.

Preprava v taxíku s E-bikom je skoro nemožná. Ak by ste narazili na taxikára, ktorý by kvôli Vám sklápal zadné sedadla dalo by sa povedať, že máte šťastie. S kolobežkou by taxikár nemal mať problém. Otvorí kufor a vy tam pohodlne kolobežku umiestnite.

Parkovane E-bike verzus Elektrická kolobežka

Pri parkovaní bicykla budete musieť hľadať miesto určené na parkovanie bicykla. Predstavme si situáciu, že idete ku kamarátovi na návštevu na sídlisko, je dosť možné, že žiadne parkovacie miesta pre bicykle tam nenájdete. Je možné, že kamarát Vám dovolí, aby ste si E-bike zobrali do bytu. Ak áno zase tak s ním budete musieť ísť buď vo výťahu alebo po schodoch.

E-kolobežka je v parkovaní znova efektívnejšia, nakoľko nemusíte hľadať žiadne miesto na parkovanie, pretože ju zoberiete všade so sebou. Ďalšou výhodou je, že ju budete mať na očiach a nikto Vám ju neukradne.

Darček E-bike alebo elektrická kolobežka

Ak sa rozhodnete ako darček zvoliť elektrický dopravný prostriedok s výberom elektrickej kolobežky budete mať oveľa menej starostí ako s E-bikom. Vzhľad elektrickej kolobežky je u rôznych výrobcov dosť podobný, pretože konštrukcia je jednoduchá a výrobca nemôže veľmi špekulovať.

Pri E-bicykli však áno, sú najrozličnejšie typy bicyklov a len ťažko trafíte presný vzhľad, ktorý sa bude páčiť osobe, ktorej je určený dar. Bicykel je samozrejme oveľa väčší a nie každému sa môže tento darček páčiť z ohľadom na miesto, ktoré zaberá pri skladovaní.

Váha E-bike verzus Elektrická kolobežka

Hmotnosť E-bike je väčšinou niekde medzi 17 a 31 kilogramov, zatiaľ čo elektrická kolobežka váži priemerne okolo 12 kilogramov. Určite chcete aby manipulácia bola čo najviac jednoduchá a predsa si nekupujeme tento prostriedok, aby sme “naberali svaly”. Mal by slúžiť predovšetkým na rýchlu a jednoduchú prepravu a čo najmenej náročnú manipuláciu.

Cena E-bike vs elektrická kolobežka

Cena je dôležitý aspekt asi pre každého z nás. Uvedieme si príklad. E-bike sa skladá z viacerých dielov ako je kolobežka. Ak si kúpime lacnú elektrickú kolobežku alebo lacný E-bike je veľmi pravdepodobné, že výrobca šetrí na komponentoch z ktorých je prostriedok poskladaní. Kolobežka sa skladá z menej komponentov teda výroba je lacnejšia a tým pádom výrobca nemusí šetriť na každej časti, ktorá sa môže pokaziť.

Lacná kolobežka bude mať zrejme horšiu batériu ako drahší typ, avšak pri E-biku je šetrené na každom diely. Každý z týchto dielov sa môže pokaziť, čo sa môže odraziť na životnosti, alebo na nákladoch pri výmene dielov napr. pedále, špice či rámy.

Stabilita E-bike verzus elektrická kolobežka

Skoro každá elektrická kolobežka má batériu umiestnenú pod doskou na ktorej stojíme. Batéria je najťažšia z celej kolobežky a tým, že je blízko k zemi znižuje ťažisko. Pokiaľ ide o stabilitu nižšie ťažisko je lepšie. Netvrdíme, že s elektrickej kolobežky spadnúť nemôžete, to samozrejme môžete aj s E-biku, korčuliach alebo aj pri samotnom behaní.

Pokiaľ však stratíte stabilitu verte, že pristáť na rovné nohy bude oveľa jednoduchšie na kolobežke ako na E-biku. Ak už ste niekedy zažili pád na klasickom bicykli určite viete, že pristátie na nohách je skoro nemožné, nakoľko nám prekáža konštrukcia bicykla.

Údržba E-bike verzus Elektrická kolobežka

Ďalší aspekt je údržba vašeho vozu. Pri E-biku by ste mali z času na čas vycentrovať kolesá, odmastiť a znova namastiť reťaz. Pokiaľ túto činnosť nebudete robiť pravidelne dobehne Vás to a potom táto činnosť zaberie oveľa viac času. Elektrická kolobežka túto údržbu nepotrebuje. Nie je na nej žiadna reťaz. Často sú predné kolesá nafukovateľné a ani pri kolobežke sa nevyhnete tejto údržbe. Však čas strávený na údržbu elektrickej kolobežky je oveľa menší ako na údržbu E-biku.

Nezabudnite si prečítať náš článok o tom, prečo je elektrická kolobežka stále viac obľúbená.