01
aug

Prečo sú stále viac obľúbené elektrické kolobežky?

V posledných rokoch sú elektrické kolobežky čoraz viac populárne. Obyvatelia miest po celom svete ich začali stále viac využívať pre mestské cestovanie. Prečo je tomu tak? 

Ideálne na krátke cesty

Väčšina ciest po meste nie je dlhšia ako 5 kilometrov, pričom veľká časť týchto krátkych ciest sa uskutočňuje autom. Elektrické kolobežky sú ideálne na krátke cesty a dopĺňajú tiež  iné druhy dopravy, vďaka čomu sú perfektnými vozidlami prvej a poslednej línie.

Ak máte to šťastie, že žijete pri autobusovej alebo železničnej zastávke cestovaním zrejme stratíte menej času. Ak však musíte z domu ísť na zastávku pešo, zaberie Vám to ďalší čas. Potom strácame čas pri čakaní na spoj, ktorý často meškáva. Keď vystúpite zrejme Vás čaká ďalší peší presun napríklad do zamestnania z najbližšej zastávky. Nakoniec presun pár kilometrov po meste zaberie dosť veľa času. 

Ak na presun po meste používame auto, musíme rátať aj s vysokou spotrebou, ktorá vzniká nedostatočným zahriatím motora, alebo častým státím na semaforoch či križovatkách a následným pohýnaním sa z nulovej rýchlosti.

Ďalšia nevýhoda auta v meste je je parkovanie, ktoré nemusí byť vždy v meste isté. Pokiaľ sa ponáhľame do roboty a náhodou nemáme kde zaparkovať, bude to veľmi nepríjemné ráno, nakoľko nás už môže čakať kopec pracovných povinností a potom nebudeme stíhať už celý deň. Ďalšou nevýhodou je časté spoplatnenie parkovného v meste, prípadne celoročné platenie rezidenčnej karty.

Elektronická kolobežka

Pohodlné a bezproblémové

Elektrická kolobežka nemusí byť na ceste rýchlejšia ako autá, avšak umožňuje prejsť cez zhustenú premávku, prípadne môžeme využiť chodník (maximálnou rýchlosťou chodcu), takže prestávky v špičke sa môžu stať minulosťou.

Nezáleží na tom, ako je cesta náročná, nikdy sa nemusíte báť príchodu do cieľa v spotenom stave, pretože nie je potrebné vyvíjať fyzickú aktivitu. Tým samozrejme nechceme povedať, že šport napríklad bicyklovanie je zlé. To samozrejme nie, avšak napríklad do práce chceme prísť čistý a voňaví. Vymieňať si nasiaknuté oblečenie alebo znova líčiť svoj svoj make-up je zbytočná čínnosť, nakoľko sme už dávno mohli byť v pracovnej tempe.

Prenosnosť

Je ďalšou charakteristikou, vďaka ktorej sú osobné elektronické kolobežky neuveriteľne populárne, najmä pre dochádzajúcich. Je vaše pracovisko tak ďaleko, že stále musíte chytiť autobus? Tieto praktické zariadenia sa dajú ľahko zložiť a sú dostatočne ľahké na to, aby sme ich mohli nosiť kdekoľvek – na rozdiel od e-bicyklov, ktoré sa ťažie skladajú a majú väčšiu váhu. Kolobežka sa dá kompaktne uložiť do rohu vašej kancelárie, pod stôl alebo doma.

V porovnaní s bicyklom je menšie riziko krádeže. Jednoducho si kolobežku vieme zobrať so sebou všade, v prípade bicykla to už nie je úplne isté.

Problémy s vandalizmom alebo krádežou môžu vyriešiť aj vaše elektrické skútre kdekoľvek na svete. Pri bicykloch vždy existujú dve riziká. Ukradli ste niekedy bicykel, keď ste si mysleli, že je bezpečne uzamknutý? Uloženie e-kolobežky v interiéri alebo so sebou so sebou vo vlaku zvyšuje bezpečnosť.

Šetrné k životnému prostrediu

Životné prostredie sa stáva čoraz naliehavejšou záležitosťou, ktorá sa už nedá ignorovať, čoraz viac ľudí hľadá spôsoby, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Cítili ste sa niekedy vinný v prázdnom aute alebo autobuse? Väčšina automobilov môže prepraviť až päť a viac osôb, ale realita je taká, že väčšinou prepravuje 1 alebo 2 osoby.

Automobily sú ťažšie, dokonca aj najľahší je nad 1 000 kg, čo je takmer 100-násobok hmotnosti e-kolobežky. To znamená, že na ich výrobu sa používa viac energie a na ich presun je potrebné viac paliva. Je zaujímavé, že jazda na elektrickom skútri predstavuje iba 1 – 2% emisií priemerného vozidla.

Keďže mestá na celom svete začínajú presadzovať zóny s nulovými emisiami,  rastie v nich priestor pre elektrické kolobežky. Nemusí to byť príliš vzdialená budúcnosť a kolobežky sa môžu stať jedným z jediných spôsobov, ako sa rýchlo pohybovať v týchto preplnených oblastiach.

Pri výrobe kolobežiek vznikajú emisie, však pri prevádzke kolobežky produkujú nulové emisie, čo z nich robí oveľa ekologickejšiu alternatívu k väčšine automobilov, motocyklov a spolujazdcom. Skutočnosť, že sú poháňané elektrinou na rozdiel od fosílnych palív, znamená, že sa nikdy nebudete musieť starať o kontrolu znečistenia svojho mesta.

Pomerne lacné elektrické kolobežky

Niektorí e-kolobežky sú skutočne lacné, tie najlacnejšie už nájdeme aj v rozmedzí od 100 do 200 €. Ako však hovorí staré príslovie, „dostanete to, za čo platíte“ – lacné skútre sú nespoľahlivé a sú vybavené batériami nízkej kvality, ktoré nie sú vyrobené tak, aby vydržali dlhodobo.  Pri nákupe až príliš lacnej kolobežky je dosť možné, že sa čoskoro vrátite k pôvodnému cestovaniu, pretože sa pokazí. 

Na druhej strane, investovanie do spoľahlivej elektrickej kolobežky s kvalitnými batériami, brzdami a pneumatikami môže byť nákladovo-efektívne rozhodnutie. Vo veľkých mestách je osobný e-skúter lacnejšia varianta, ako rozhadzovanie peňazí na cestovné lístky, či náklady na pohonné palivo vlastného auta.

Elektrické kolobežky

Je ľahké pochopiť, prečo elektrické kolobežky prechádzajú ulicami hlavných svetových miest. Nielenže ponúkajú spôsoby, ako sa obísť, ale sú ideálne aj na krátke cesty. Vďaka ľahkým skladacím rámom sú prenosnejšie ako bicykle alebo elektronické bicykle a sú dokonalým doplnkom verejnej dopravy.

Elektrické skútre sú cenovo výhodné, pohodlné a bezproblémové, ale patria medzi zelenšie alternatívne dopravné prostriedky, stávajú sa perfektnou náhradou za auto a ponúkajú potenciálne riešenie pre plné ulice.

Aj keď by ste stále mohli priťahovať zvedavé pohľady tých, ktorí nie sú zvyknutí vidieť dospelých, ako toto malé čudo používajú, elektrické kolobežky sú trend, ktorý rozhodne stojí za to ho vyskúšať. Nezabudnite, že prvé mobilné telefóny vyzerali smiešne, ale každý ich teraz má!