Koľko prejdem na elektrickej kolobežke?

Koľko prejdem na elektrickej kolobežke? Odpoveď nie je jednoznačná, pretože na presný dojazd má vplyv veľa faktorov. V článku sa dozviete aké faktory ovplyvňujú dosah kolobežky.

Maximálny dojazd elektrickej kolobežky je rôzny pri každej kolobežke, väčšinou však ide o vzdialenosť okolo 20 kilometrov na úplne nabitie kolobežky. Výrobca nikdy neuvádza čas, ktorý prejdete na jedno nabitie, pretože to nedokáže presne predpovedať kvôli nasledujúcim okolnostiam.

Rýchlosť, ktorou sa pohybujete

Je rozdiel jazdiť na kolobežke rýchlosťou 10 km/h a rýchlosťou 25 km/h. Pokiaľ cestujete nižšou rýchlosťou, motor spotrebuje menej energie a celková spotreba batérie klesá. Ak cestujete maximálnou rýchlosťou, motor pracuje na 100 % a spotrebuje najväčšie množstvo energie.

Tip: ak potrebuje prejsť čo najdlhšiu trasu zvoľte obmedzený jazdný režim napr. 10 km/h a to aj v prípade ak sa batéria vybíja

Hmotnosť používateľa

Dojazd na elektrickej kolobežke je meraný na testoch s jazdcami, ktorý majú približne 70 kg. Ak teda vážite viac ako je táto hodnota je pravdepodobne, že kolobežka bude mať väčší odpor, a preto sa spotreba batérie míňa rýchlejšie. Pre motor nie je rovnaké úsilie viesť človeka s hmotnosťou 50 kg a napríklad 100 kg.

Tip:  ak potrebujete prejsť čo najdlhšiu trasu zvážte napríklad obsah ruksaka a jeho hmotnosť a v prípade, že vážite viac skúste si vybrať kolobežku, ktorá má maximálnu nosnosť čo najväčšiu.

Sklon a typ terénu

Ak jazdite dole kopcom motor vynaloží najmenšie úsilie na to aby sa kolobežka pohybovala a spotreba batérie je vtedy najmenšia. Niekedy sa môže zdať, že cesta je rovná, ale môže ísť o malý sklon, ktorý nie je dobre viditeľný. Vplyv na celkový dojazd má aj typ terénu. Ak jazdíte po špinavom alebo nerovnom teréne kolobežka znova spaľuje viac energie.

Tip: ak potrebuje prejsť čo najväčšiu vzdialenosť vopred si premyslite trasu kade pôjdete. Ak si môžete vybrať o niečo dlhšiu trasu po rovine uprednostnite ju pred kratšou variantou cesty so strmím kopcom. Ak už idete do kopca a potrebuje šetriť batériu na dlhú cestu, zvoľte radšej pomalšiu jazdu hore kopcom a nie maximálny výkon, ktorým kolobežka dokáže stúpať do kopca.

Koľko prejdem na elektrickej kolobežke

Spôsob jazdy, prerušenia cesty a počasie

Ak jazdíte prerušovanou jazdou pri ktorej striedate nulovú rýchlosť s maximálnou spotrebúvate batériu rýchlejšie. Podobne ako spotreba na aute funguje aj spotreba elektrickej energie u elektrickej kolobežky. Pri rozbiehaní na požadovanú rýchlosť míňate energiu rýchlejšie ako pri stabilnej rýchlosti. Ak jazdíme vo vetre odpor stúpa a sním aj spotreba batérie.

Tip: ak potrebuje zvýšiť dojazd jazdite stabilnou rýchlosťou. Môžete využiť rýchlostné módy, ktoré poskytujú niektoré kolobežky.

Na otázku koľko prejdem na elektrickej kolobežke nie je jednoznačná odpoveď. Výrobca udáva odhadovaný počet kilometrov. Pokiaľ potrebujete prejsť čo najväčší úsek myslite na faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie.