Vodičský preukaz na elektrickú kolobežku

Elektrická kolobežka vodičský preukaz je potrebné ho mať? Akými pravidlami sa musíme riadiť na elektrickej kolobežke?

Vo všeobecnosti platí, že na elektrickú kolobežku nemusíte mať vodičské oprávnenie. Ešte minulý rok sa kolobežkár bral ako chodec. Od roku 2020 je jazdec na elektrickej kolobežke braní ako vodič nemotorového vozidla a platia pre nich podmienky ako pre cyklistov.

Elektrická kolobežka vodičský preukaz prenájom

Spoločnosť Bolt, ktorá prenajíma elektrické kolobežky má však  vlastné a prísnejšie pravidlá. Ešte v júli v roku 2020 mali v podmienkach, že osoba, ktorá si prenajme kolobežku musí mať vodičské oprávnenie a vek 18 rokov.

Táto podmienka však bola prísnejšia ako je naša legislatíva, pretože v Slovenskej republike nie je povinnosť mať vodičák pri jazde na elektrickej kolobežke. Spoločnosť Bolt neskôr pravidlo vlastniť vodičské oprávnenie pri jazde na elektrickej kolobežke zrušila. Stále však platí, že osoba, ktorá vedie kolobežku musí mať 18 rokov.

 

Vodičák elektrické kolobežky

Spoločnosť Bolt sa vyjadrila, že toto nariadenie je v mnohých iných štátoch a preto túto podmienku ponechá. Policia SR sa však vyjadrila, že sú to súkromné pravidlá firmy a oni sa riadia platnou Slovenskou legislatívou. Pokiaľ teda jazdíte na požičanej Bolt kolobežke zrejme nebudete mať problém s políciou. Porušujete však pravidlá spoločnosti Bolt s ktorými ste súhlasili na vstupe do aplikácie.

Slovenská legislatíva prikazuje byť riadne osvetlení v prípade tmy, hmly a dažďa teda za zníženej viditeľnosti. Osvetlenie je povinné spredu a zozadu. Spredu by ste mali mať biele svetlo, ktoré je väčšinou súčasťou elektrickej kolobežky a zadné osvetlenie napríklad vo forme blikajúceho červeného svetla.

Polícia upozorňuje aj na bezpečnosť pri jazde na elektrickej kolobežke. Podľa zákona by vodič nemotorového vozidla mal mať ochrannú prilbu a to v prípade, že je mladší ako 15 rokov a v obci aj mimo obce. V prípade zníženej viditeľnosti by mala byť každá osoba riadne viditeľná a v prípade potreby označená reflexnou vestou.

Nezabudnite aj na ostatné nepovinné ochranné prvky, ktoré Vám môžu pri páde ušetriť kopec problémov.