Základne informácie elektrické kolobežky – všetko čo potrebujete vedieť o elektrických kolobežkách.

Elektrická kolobežka vek

Vzhľadom na zvýšený počet zranení Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľa varovala, že používanie elektrických kolobežiek pre deti do veku 12 rokov môže byť nebezpečné. Toto nariadenie sa líši v každej krajine.

Niektoré krajiny nepovoľujú osobám mladším ako 16 rokov jazdiť na elektrickej kolobežke. Na Slovensku platí, že použitie kolobežky na ceste je limitované od veku 15 rokov. Toto nariadenie neplatí pre chodníky, cestičky pre cyklistov, obytnú zónu a poľnú cestu.

Vodičský preukaz elektrická kolobežka

Na elektrickú kolobežku na Slovensku nie je potrebné vodičské oprávnenie. Kolobežka poháňaná motorom je braná ako nemotorové vozidlo. Platia pre ňu rovnaké pravidlá ako pre jazdu na bicykli.

Musím mať prilbu na elektrickej kolobežke?

Elektrická kolobežka spadá pod nemotorové vozidlá, preto pre ňu platia rovnaké pravidlá ako pre bicykel.

Nosenie prilby kedysi

Platilo, že pokiaľ ste mimo obce je povinné mať nasadenú ochrannú prilbu. Pokiaľ malo dieťa menej ako 15 rokov muselo mať prilbu aj v obci. Pre deti do 15 rokov sa situácia teda nemení a nosenie helmy je pre deti do 15 rokov povinné bez ohľadu či je to v obci alebo mimo obce.

Nosenie prilby dnes

Potom sa zákon upravil teraz platí, že pokiaľ máte viac ako 15 rokov nemusíte už mať mimo obce prilbu. Situácia pre deti do 15 rokov sa teda nezmenila.

Cena elektrickej kolobežky

Elektrickú kolobežku so slabším výkonom (250 W) je možné kúpiť už do 300 €. Lacné elektrické kolobežky však môžu mať nižšiu životnosť. Elektrické kolobežky od 350 € do 600 € majú väčšinou výkon 350 W. Od ceny 600 € disponujú kolobežky výkonom väčšinou 550 W. U týchto kolobežiek sa predpokladá dlhší dojazd a oveľa lepšie jazdné vlastnosti do kopca.

Elektrická kolobežka môžem jazdiť na chodníku?

Áno na elektrickej kolobežke je možné chodiť aj po chodníku. Po chodníku však musíte chodiť po pravej strane, pričom nemôžete prekročiť rýchlosť chôdze. Pri jazde na chodníku treba byť predvídavý, pretože ľahko môže dôjsť k úrazu (napr. dieťa, pes). Pokiaľ ste viacerí a máte viacero kolobežiek polícia upozorňuje na to, že musíte jazdiť jednotlivo za sebou a nemôžete ohroziť a nemali by ste ani obmedziť chodcov.

Prenájom elektrickej kolobežky

Na Slovensku už v mestách Bratislava, Žilina, Trenčín a Košice už fungujú zdieľané kolobežky od spoločnosti Bolt. Ich cena za požičania sa pohybuje od 0,15 do 0,50 centov za minútu. Na Slovensku existujú aj iné spoločnosti, ktoré prenajímajú elektrické kolobežky. Najvýhodnejšie je požičať si kolobežku na celý deň, avšak veľa spoločností ponúka aj prenájom na hodinu.

Koľko váži elektrická kolobežka?

Na trhu existuje viac modelov a veľkostí elektrických kolobežiek.  Kolobežky určené pre deti sú zvyčajne ľahké. Celková hmotnosť je tiež určená príslušenstvom alebo prvkami, ktoré sú súčasťou kolobežky. Ak sa rozhodnete pre kvalitnú batériu a motor s vyššou účinnosťou, hmotnosť kolobežky sa úmerne zvyšuje. Hmotnosť elektrickej kolobežky sa priemerne pohybuje okolo 11 – 20 kíl.

Elektronická kolobežka

Na akom povrchu sa dá jazdiť na kolobežke – Informácie o elektrických kolobežkách

Nie všetky kolobežky sú konštruované na jazdenie v nespevnených cestách. Záleží to aj od modelu kolobežky, ktorú používate. Možnosť použitia na štrkových cestách záleží najmä od pneumatík.

Väčšina elektrických kolobežiek má dva typy pneumatík – pogumované pneumatiky alebo nafukovacie pneumatiky. Gumové pneumatiky sú síce najobľúbenejšou voľbou, avšak ich použitie na nerovných cestách môže spôsobiť rýchlejšie opotrebenie.  Nafukovacie pneumatiky sa dajú používať vo všetkých terénoch a majú lepšie schopnosti absorbovať nárazy, avšak hrozí riziko defektu.

Bezpečnosť pri jazde na elektrickej kolobežke

Je dokázané, že nosenie prilby Vám môže zachrániť život pri nehode. Prilba musí správne priliehať k vašej hlave a mala by to byť celotvárová prilba. Kúpte si prilbu dobrej renomovanej značky a poriadne si preštudujte jej vlastnosti.  Okrem toho však môžete investovať aj do chráničov, bezpečnostných okuliarov, topánok a rukavíc, aby ste v prípade nehody boli v bezpečí.

Alkohol pri jazde na elektrickej kolobežke

Pokiaľ jazdíte v meste v obci alebo na cestičke pre cyklistov nemôže hladina alkoholu presiahnuť 0,5 promile. Na všetkých iných miestach je tolerancia alkoholu 0 promile. Pokiaľ nerešpektujete toto nariadenie hrozí Vám bloková pokuta do výšky 650 €. Šanca, že Vám dajú fúkať je oveľa menšia ako na aute, avšak nerobme to len kvôli pokutám, ale kvôli bezpečnosti.

Pokiaľ chcete zájsť s kamarátmi na pár pív môžete doraziť na kolobežke a vďaka jej jednoduchému zloženiu, ju môžete cestou naspäť  zobrať so sebou napríklad do MHD. Vyhnete sa tak problémom a riziku vlastného zranenia, či zraneniu cudzích osôb.

Držte riadidlá oboma rukami – Informácie o elektrických kolobežkách

Kolobežka nie je natoľko stabilná, aby ste ju mohli ovládať jednou rukou alebo nebodaj bez rúk. Je to nebezpečná, navyše aj zakázané. Ovládanie jednou rukou môžete využiť pri naznačení o zmene smeru jazdy, kedy dávate znamenia tou rukou na ktorú stranu chcete odbočiť. Vyskúšajte si to pre istotu, keď budete na ceste sami, ešte predtým než prídete na reálnu križovatku. Používanie mobilných telefónov pri jazde je tak isto zakázaná.

Vek pri jazdení na elektrickej kolobežke

Počet osôb na kolobežke

Na kolobežke sa jazdí vždy po samom. Jazdenie vo väčšom počte je tak isto zakázané a môžete si vyslúžiť pokutu. Ďalšia nevýhoda je, že veľmi ľahko môžete prevýšiť nosnosť kolobežky a kolobežku si veľmi ľahko pokazíte.